Проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“

Основната цел на проекта е предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение, отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда.

Специфичните цели са:

  • Модернизиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училищата, предлагащи ПОО, бизнеса и други институции;
  • Повишаване на уменията и компетентностите на учителите по професионална подготовка и на учениците в партньорство с бизнеса;
  • Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.

Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на специфичните цели на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021 – 2027.

Целевите групи по проекта са:

  • ученици от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, които осигуряват професионално образование и обучение по професии от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, с изключение на институциите по чл. 18, т. 4-7 от ЗПОО в системата на професионалното образование;
  • учители и преподаватели по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение;
  • представители на бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор.

През учебната 2024/ 2025 година ТПГ „Никола Йонков Вапцаров“ град Радомир  ще се включи в следните дейности по проекта:

  • Дейност 5 – “Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО.“
  • Дейност 6 – “Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС.“
  • Дейност 7 – “Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели.“
  • Дейност 8 – “Допълнителна професионална подготовка чрез подкрепа за учебни предприятия и допълнителни практики в реална работна среда.“
  • Дейност 9 – “Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители-работодатели-училище-местна власт, вкл. с цел кариерно и професионално ориентиране на ученици.“

УЧЕБНА 2024/ 2025 ГОДИНА

През учебната 2024/2025 година ТПГ „Никола Йонков Вапцаров“ се включи в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ BG05SFPR001-3.001-0001  с цел подобряване на връзката между професионалното образование и нуждите на пазара на труда.

В Дейност 7  участваха ученици от 9. клас, специалности „Промишлена електроника“ (9Б клас) и „Икономическа информатика“ (9А клас), разделени в две групи по 15 ученици, с ръководител инж. Десислава Йорданова. В рамките на дейността учениците повишиха своите трансверсални и ключови компетентности в професионалната подготовка, като се включиха в различни обучителни модули. Основни акценти в обучението бяха надграждане на знанията и уменията за работа с продукти на Google (Docs, Sheets, Presentations), ефективно общуване и споделяне в дигитална среда, спазване на авторски права и защита на личните данни. Участниците работиха и с различни приложения, усвояваха начини за оценка на информацията по критерии за автентичност и достоверност, както и използваха инструменти за сигурност и антивирусно сканиране.

В Дейност 8 участваха ученици от 11а клас – специалност „Икономическа информатика“ с наблюдаващ учител Албена Драгомирова и ученици от 11б клас – специалност „Промишлена електроника“ с наблюдаващ учител инж. Мая Йорданова. Времето прекарано в предприятието партньор на училището „АК Електрик“ АД – град Радомир стимулира мотивацията на учениците за реализация в реална работна среда и засилиха стремежа им към усвояване на нови знания и умения.

Всички ученици участвали в двете дейности получиха удостоверения за участие в проекта.

В средата на месец април ТПГ “Никола Йонков Вапцаров” – град Радомир се включи и в Дейност 5.1 „Провеждане на практически занятия с представители от науката, бизнеса, публичния и неправителствения сектор“. Обучението се проведе за учениците от специалност „Икономическа информатика, общо 25 ученици за 20 учебни часа. Практическите занятия се проведоха в ТПГ и „АК Електрик“ АД с представител от бизнеса Филип Витанов. Учениците се запознаха и придобиха умения в сферата най-изчерпателната и модерна патентована добавена реалност (AR). AR образованието представлява нова парадигма за професионалнo, техническo и индустриално обучение. Подход, който съчетава иновативни технологии и образование. Симулаторът за обучение на електрозаварчици Soldamatic е първият AR симулатор за заваряване в света. Чрез тази технология с разширена реалност ученикът може да заварява реален детайл и да вижда резултатите чрез компютърно генериран сензорен вход през монтиран на заваръчната маска дисплей.

ДЕЙНОСТ 8 – ДЕЙНОСТ 7